DOLAR 16,3562 -0.06%
EURO 17,5957 0.47%
ALTIN 972,59-0,20
BITCOIN 4872941,75%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

yabancıya konut satışı ile ilgili hakikat bilinen yanlışlar

Yabancıya konut satışı ile ilgili hakikat bilinen yanlışlar

ABONE OL
25 Nisan 2022 12:42
yabancıya konut satışı ile ilgili hakikat bilinen yanlışlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yabancıya konut satışı ile ilgili gerçek bilinen yanlışlar

İktisat Sadi Özdemir, yabancıya konut satışının kamuoyundaki olumsuz algısının altında yatan nedenleri ve mevzunun tüm detaylarını Ensonhaber’e anlattı.

“Konuk satışı siyasetin materyali oldu”

Özdemir’e nazaran son devirde yabancıya konuk satışı ve yabancı düşmanlığına varan hal, şu anda siyasetin gereci oldu. Yabancıya konut satışının “enflasyonu yükselten makus bir iş” olarak nitelendirildiğini lisana getiren Özdemir; bu telaffuzun konut satışı yapılarak vatandaşlık hakkı verme sonunun artırılmasında rol oynadığını aktardı.

“Yabancıya konut satışı döviz getiren bir faaliyet”

Özdemir, yayınımızda yabancıya konut satışının tüm dünyada yapıldığını ve karşılığında vatandaşlık verildiğini ayrıyeten ülkeye döviz getiren değerli bir faaliyet olduğunu vurguladı.

“Yabancıya konut satışının fiyatlara ve kira artışına tesiri yok”

Sadi Özdemir, yabancıya satışın konut fiyatlarının ve kiralarının artmasında bir katkısının olmadığını lisana getirdi.

Soru ve karşılıklarla yabancıya konut satışının tüm boyutları

Yabancıya konut satışının fiyatlara tesiri olup olmadığını anlamak için Sadi Özdemir’in anlatımını soru ve karşılık halinde sunuyoruz:

*Yabancıya konut satışının sonu ne kadar?

Ülkemizde 2018’a kadar yabancıya konut satışı hududu 1 milyon dolardı. Sayı fazla olduğu için 2018’den 3 yıl öncesine kadar toplam 50-60 tane konut satıldı. 2018’de Türkiye’nin döviz gelirlerini artırmak için bu sayı 250 bin dolara indirildi. Günümüzde ise 400 bin dolara çıkartılmak isteniyor.

*Satılan konut sayısının toplam satış yapılan konutların içindeki oranı ne kadar?

Türkiye’de 2021’de 1,5 milyona yakın konut satıldı. Yalnızca yüzde 3,9’unu yabancılar satın aldı. Mart ayında 134 bin 170 konut satıldı. Bunun 5 bin 500’ünü yabancılar satın aldı. Bu konutların da yüzde 4’ünü yabancılar aldı. Pazarın çok büyük bir kısmının hisse sahibi, fiyatları artırabilir fakat bu bilgilerde yabancıya konut satışının hissesi, fiyatları ve kiraları artıramayacak kadar düşük.

*Bu konutları alanların tümü vatandaş oluyor mu?

Her konut alan 3 yabancıdan yalnızca 1’i Türk vatandaşı oldu.

*Bu konutları göçmen ve sığınmacılar mı alıyor?

Türkiye’den konut alan yabancılar savaştan kaçarak gelen sığınmacılar değil; her yabancı, aslında geldikleri ülkenin orta sınıfı, düzgün bir meslek sahibi ya da esnaf.

*Konut satışından ülkeye ne kadar döviz giriyor?

Konut satışından 2012’de 1 milyar dolar olan girdi. 2021’de ise 58 bin 576 konut satışıyla yaklaşık 10 milyar dolar döviz girdisi sağladı. Bu yıl da 13 milyar dolarlık bir gelir bekleniyordu. Fakat, yabancıya vatandaşlık emelli konut satışında alt limit 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılırsa bu gaye büyük ihtimalle tutmayacak. Halbuki bu sayı kısa müddette 25 milyar dolar olabilirdi.

*Konut satışı yapan firmalar devletçe neden destekleniyor?

Ülkeye döviz geliri elde etmek için ihracatçılar nasıl yurt dışındaki fuarlara katılarak, yaptığı tanıtım için destekleniyorlar, konut kesimi de birebir maksatla birinci kere teşvik aldı. Yapılan büsbütün akla yatkın yapılmış bir dayanak ve teşvik siyaseti.

*Diğer ülkelerde bu cins uygulamalar var mı?

Yabancıya konut satışı gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde çok kıymetli bir döviz kaynağı. Ve bütün ülkeler yabancıya konut satar. Bunu da vatandaşlık konusu yapar. Zira konut alan bir yabancı en kolay bu türlü teşvik edilir lakin buna bir hudut koyar.Dünyada İngiltere’de, Portekiz’de, İspanya’da yani Avrupa’da ve ABD’de Türkiye’nin 6 misline varan oranlarda konut satışı var. Yabancıla konut satışı iktisat de bir gelir kapısıdır. Kurallar koyarsanız, her isteyene vermezsiniz.

*Ev fiyatları ve kiraları neden yükseliyor?

2018’e kadar yılda 800-900 bin adet yeni konut üretiliyordu. Ekonomik sebepler ve 2018’deki kur atağı nedeni ile yeni konut üretimi 350 bin 450 bin ortasına gerilemişti.

Artık de koronavirüs salgını sürecinden sonra başlayan enflasyonist süreç, kur atağı ve Rusya-Ukrayna Savaşı, inşaat gereçlerinin fiyatlarının artmasına neden oldu. Bütün inşat kalemlerinde 1,5-2 yılda 4 misli, dolar bazında ortalama 2 misli artış yaşandı. Her yeni konut projesi çok değerli konut satmaya başladı. Bu bütün dünyada bu türlü. Konut üretimi maliyetleri çok yükseldi ve arz eksikliği sorunu var. Bu da yeni konutların daha da değerli olmasına neden oluyor. Ayna vakitte kiraları da yükseltiyor.

*Konut fiyatları ve kiraları yabancıya konut satışı nedeni ile mi artıyor?

Yabancıya konut satışları bu fiyatları artırıyor olsa örneğin Malatya’da hiç konut satışı yok ya da Ankara’da 400 tane konut satılmış o vakit yabancı konut satışı fiyat ve kiraları etkilemiyor.

Türkiye’de konut satışı yalnızca Antalya, İstanbul, Karadeniz’in birtakım vilayetlerinde o da her yıl olmaması kaydı ile ve kimi sayfiye bölgelerinde gerçekleşiyor. Bu nedenlerle yabancıya konut satışı fiyat artışlarında sıfır tesirine sahip.

*Konut ve kira fiyatları nasıl düşer?

Daha fazla konut üretilmeli ve çimentodan pencereye, kablolardan ve sonradan aldığımız mobilyaya kadar olan sanayi eserlerinin maliyetleri düşmeli. Bu da vakit alacak bir şey.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.