DOLAR 18,4414 -0.21%
EURO 17,7347 -0.21%
ALTIN 966,790,42
BITCOIN 350498-1,10%
İstanbul
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

murat kurum, ab kurulu lider yardımcısı timmermans’ı kabul etti
  • Haber Burada
  • Genel
  • Murat Kurum, AB Kurulu Lider Yardımcısı Timmermans’ı kabul etti

Murat Kurum, AB Kurulu Lider Yardımcısı Timmermans’ı kabul etti

ABONE OL
21 Nisan 2022 19:12
murat kurum, ab kurulu lider yardımcısı timmermans’ı kabul etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Murat Kurum, AB Kurulu Lider Yardımcısı Timmermans’ı kabul etti

Bakan Kurum ve AB Komitesi heyeti ortasındaki ikili görüşmenin akabinde AB Yüksek Seviyeli Diyalog Toplantısı’na geçildi.

Bakan Kurum’a görüşmede Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Lideri Faruk Kaymakcı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, İklim Değişikliği Lideri Orhan Solak eşlik etti.

Yaklaşık bir saat süren ikili görüşmenin akabinde Murat Kurum ve Frans Timmermans basın karşısına geçerek toplantıya ait değerlendirmelerde bulundu.

Timmermans: Çalışmalar umut verici noktada

Bakan Kurum’un konuk olarak kelam verdiği Avrupa Birliği (AB) Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Frans Timmermans, AB Yüksek Seviyeli İş Birliği Toplantısı için Türkiye’de bulunduğunu belirterek, çalışmaların umut verici bir noktada olduğunu kaydetti.

“Türkiye olan diyaloğumuzun hem AB için hem de Türkiye için stratejik bir fırsat”

Timmersman, “Benim de AB ismine burada olmam bu sürecin devamı açısından sembolik değer taşıyor. Bizler daha yeterli bir dünya, daha düzgün bir etraf ortaya koymak durumundayız çocuklarımız ve torunlarımız için. Bunun için de şimdiden çalışmaya başlamalıyız. Türkiye ile olan diyaloğumuzun hem AB için hem de Türkiye için stratejik bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Zira içinde bulunduğumuz politik ortam çok güçlü. Barbarlığı reddeden ülkelerin bir ortada durması gerekiyor. Ukrayna’nın barışçıl halkına yapılan bu işgali reddeden ülkelerin bir ortada olması gerekiyor. Bizim ortak emelimiz, çıkarımız ve bu mevzuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Türkiye’ye yapılan haksızlığın giderilmesinde Timmermans’ın önemli katkıları oldu”

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle yapmış olduğu çaba ve ilerleyen süreçte atacağı adımları, Avrupa Birliği ile bir ahenk içerisinde karşılıklı sağlanacak dayanakları ayrıntılı bir biçimde görüşme fırsatı bulduklarını belirten Bakan Murat Kurum, “İlk toplantıyı biz Eylül 2021 yılında kıymetli dostumla yaptık. Yüksek seviyeli bu manada diyaloğu başlatmış olduk. Sahiden bize yapılan haksızlığın giderilmesi ve yeniden Türkiye’nin iklim değişikliği ile çabasında aktif, öncü rol alabilmesi ismine sayın dostum Timmermans’ın da önemli katkıları oldu. Kendisine bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’nin Avrupa Birliğine ahenk sürecinin desteklenmesi için de bu sürecin değerli bir fırsat olduğuna inanıyorum. Avrupa Birliği ile bu alanda güçlendireceğimiz iş birliği aslında ülke ekonomilerine yeni iş imkânları, istihdam imkânları da oluşturacaktır.” diye konuştu.

“Yenilenebilir güç teknolojilerinin ve kaynaklarının artırılması gerekiyor”

Tüm dünyanın iklim değişikliğinin tesirlerini net olarak hissettiğini, artık şiddeti, sayısı ve sıklığının giderek arttığını söyleyen Bakan Murat Kurum, “Akdeniz havzasında yer alan ülkemiz de iklim değişikliğinin tesirlerinden net olarak etkilenmektedir. Aslında tüm Avrupa Birliğinde olduğu üzere. Doğal kıymetli dostumla yapmış olduğumuz görüşmede tüm ülkelerin yenilenebilir güç teknolojilerinin yeniden kaynaklarının artırılması noktasında adımların atılması gerektiğini, bu noktada gerek bilgi ve deneyim paylaşımı, gerek oradaki teknolojinin tekrar geliştirilebilmesi, yeni teknolojinin bu noktada oluşturulabilmesi ismine iş birliğinin daha da güçlü bir biçimde yapılması gerektiğine karar verdik. Bu noktada da adımlarımızı atacağız.” dedi.

“Avrupa’nın 5’inci dünyanın 12’nci ülkesi konumundayız”

Türkiye’nin dünyayı en az kirleten ülkelerden biri olmasına karşın emisyon azaltım noktasında çok önemli potansiyele sahip bir ülke olduğunun altını çizen Bakan Kurum, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Biz gelişmekte olan bir ülke olarak yeşil kalkınma sürecini, döngüsel iktisat sürecini bir fırsat olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu dünyaya söz ettiler. Sürece liderlik eden ülke olmak istiyoruz. Yapacağımız iklim kanunu ile 2053 net sıfır emisyon amacı doğrultusunda adımlarımızı atacağız. Kesimlerimize finansal takviyelerin de içinde olduğu, yeniden emisyon ticaret sistemi ile karbon fiyatlandırma sistemiyle de kirletenin ödediği, az kirletenin ödüllendirildiği bir süreci yürütüyor olacağız. Şu an yenilenebilir güce baktığınızda Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığımız bu bahiste hassas bir süreç yürütüyor ve Avrupa’nın 5’inci dünyanın 12’nci ülkesi pozisyonundayız ve güçte toplam heyeti gücümüzün yüzde 54’ünü de yenilenebilir güçten karşılayan bir ülkeyiz.”

“Rusya-Ukrayna krizi gösterdi ki, kendi kendine yetebilen ülke olmanız gerekiyor”

Avrupa Birliği’nin hayata geçirmek istediği REPowerEU projesi ile güç arzında Türkiye ile emsal bir yaklaşım içerisinde olduğunu söz eden Bakan Murat Kurum, “Özellikle Rusya-Ukrayna krizi tüm dünyaya göstermiştir ki kendi kendinize her alanda yetebilen ülke olmanız gerekiyor. Tüm ülkelerin kendi güçlerini kendilerinin karşılayabileceği bir bağımsızlığa sahip olması gerekiyor. Bu nedenledir ki biz de yenilenebilir güçte yatırımlarımızı Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığımızın 2053 vizyonu çerçevesinde koymuş olduğu maksatlarda doğrultusunda atacağız.” halinde konuştu.

“Hidrojen ile ilgili iş birliğini artırma noktasında verimli bir görüşme oldu”

“Hidrojen ile ilgili iş birliği çok çok kıymetli bir mevzu.”

“Avrupa’nın yeşil hidrojen kaynağı Türkiye olabilir ve bu noktada Avrupa Birliği ile ortak bir çalışma yürütebileceğimizi kendilerine söz ettik. Olağan Sayın Cumhurbaşkanımızın koymuş olduğu 2053 net sıfır emisyon yeniden yeşil kalkınma planı çerçevesinde döngüsel iktisat anlayışı ile Avrupa birliği ile de yeşil mutabakatla uyumlu bir halde sürecimizi yürüteceğiz. Bugün ticaretimize baktığınızda ticaretimizin yüzde 50’den fazlası Avrupa Birliği ülkeleri ile yapılmakta. Münasebetiyle iklim değişikliği ile çaba kapsamında atacağımız adımlarla da yeniden bundan sonra Avrupa Birliği ile uyumlu hâlde yürütüyor olacağız. Bu yıl içerisinde 27. Taraflar Konferansı (COP27) öncesi ulusal katkı beyanımızı güncelleyeceğiz. Bu çerçevede de aslında 2053 adımları ile birlikte bizim vermiş olduğumuz taahhütleri yerine getireceğiz. Olağan sera gazı azaltımı için emisyon ticareti sistemini hayata geçiriyoruz ve bu çerçevede de yeniden sistemimizin Avrupa Birliği ile uyumlu olmasını önemsiyoruz. Natürel yeşil finansmanın artırılması, yeşil yatırımlarla bu noktada buluşması için de yeşil bir taksonomi oluşturuyoruz. Bu çerçevede aslında yatırımlarını fırsata dönüştürüldüğü, burada tüm yatırımların tartışıldığı bir ortamı da oluşturacağız. Natürel 2053 amaçlarımıza ulaşabilmek için Avrupa Birliği’nin bu noktada iklim değişikliği ile uğraş noktasındaki yatırımlarımıza projelerimize dayanağını ve iş birliğini artırması gerektiğini de kıymetli dostuma söz ettik. Ve yüksek seviyeli iş birliğinin, diyaloğunun teknik alanda da gruplarımızla Bakanlığımızın, öteki Bakanlıklarımızın temsilcileri ile birlikte devam etmesi gerektiğini bilhassa IPA fonlarıyla ülkemizde Avrupa Birliği ile birçok projeler yapıyoruz. Bu fonların iklim değişikliğine ahenk ve adaptasyon çerçevesinde de ölçüsünün sayısının arttırılmasını bugün kendileri ile konuştuk ve hakikaten bedelli dostum bizim Brüksel’de bize dost olarak samimi bir biçimde bakan, bizi her vakit destekleyen bir hali duruşu var ve bu iş birliğini biz çabucak hemen her alanda yürütüyor olacağız.”

Bu çalışmaların Türkiye’nin iklim değişikliği ile uğraşında ortaya koyduğu samimiyeti ve çabası gösterdiğinin altını çizen Bakan Kurum, “Bu samimiyet ve uğraş çerçevesinde de bu iş birliğini çok daha güçlendirecek adımları kıymetli dostumun da katkılarıyla atacağız ve Türkiye’nin bu süreçte attığı adımlar da Avrupa Birliği’ne üyelik ve ahenk sürecinde katkı da olacağına gönülden inanıyor, tekrar Sayın Timmermans’a ve pahalı heyetine ülkemize beğenilen geldiniz diyorum.” sözlerini kullandı.

“Türkiye’nin varlıklı hidrojen kaynakları, Avrupa ülkelerinin muhtaçlığını giderebilecek kapasiteye sahip”

Basın açıklamasının soru karşılık kısmında hem Kurum’un hem de Timmermans’ın cevaplaması istemiyle gazeteciler tarafından hidrojen sülfür yatakları ile ilgili soru yönetildi.

Türkiye’nin bilhassa Karadeniz’de varlıklı hidrojen sülfür yataklarının bulunduğu, hidrojen sülfürün kullanımı ile ilgili bir teknoloji mutabakatı için Avrupa ile çalışma yapılıp yapılmadığı sorusuna Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şu yanıtı verdi:

“Yenilenebilir gücün yaygınlaştırılması ismine hidrojen teknolojisinin kullanılması noktasında aslında Avrupa Birliği Komitesi da bedelli dostum Timmermans da bizimle tıpkı şeyleri düşünüyorlar. Nitekim Türkiye’nin yüksek yenilenebilir güç potansiyelinden kaynaklanan hidrojen potansiyelimiz, Avrupa ülkelerinin muhtaçlığını giderebilecek kapasiteye sahip. Buradaki teknolojinin geliştirilmesi için bilgi ve deneyim paylaşımının artırılması gerektiği konusunda mutabakata vardık. Bu alanda çalışmalarımızı teknik heyetlerle birlikte de yapacağız. Önümüzdeki süreçte de ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz esasen İklim Kanunu ile tekrar Şûra ile yapmış olduğumuz çalışma çerçevesinde gerek yenilenebilir güç kaynaklarındaki kapasitenin arttırılması, gerek fosil yakıt kullanımının azaltılması, gerek hidrojen teknolojileri ve bundan sonra çıkabilecek teknolojilere yatırımın artırılması noktasında kararlarımız var. Bu çerçevede de ortak çalışmayı komiteyle birlikte sürdürme kararı aldık.”


Medya

Demet Özdemir göbeğine kadar inen dekolteli elbisesiyle mest etti! Birinci yorum sevgilisi Oğuzhan Koç’tan geldi

İpucu

Atipik psikoz nedir

Meta Trader

Fiyatsız borsa takip uygulaması için kaydolun!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.