DOLAR 16,3562 -0.06%
EURO 17,5957 0.47%
ALTIN 972,59-0,20
BITCOIN 4872941,75%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

bakan özer: türkçede dört lisan marifetini ölçen çalışmanın pilot uygulamaları tamamlandı
  • Haber Burada
  • Gündem
  • Eğitim
  • Bakan Özer: Türkçede dört lisan marifetini ölçen çalışmanın pilot uygulamaları tamamlandı

Bakan Özer: Türkçede dört lisan marifetini ölçen çalışmanın pilot uygulamaları tamamlandı

ABONE OL
14 Mayıs 2022 13:24
bakan özer: türkçede dört lisan marifetini ölçen çalışmanın pilot uygulamaları tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Gelecek eğitim öğretim yılından itibaren lisan eğitimini odağımıza alarak farklı sistemlerle, öğretim malzemeleri ile güçlendirerek ve birebir vakitte ölçme kıymetlendirme sistemini de yine şekillendirerek daha âlâ noktaya taşıyacağız.” dedi.

Bakan Özer, OECD ülkelerinin öğrenci muvaffakiyet araştırmalarında tartı verdiği üç hususun bulunduğunu, bunların matematik, fen ve lisan okuryazarlığı olduğunu söz etti.

Türkiye’de fen okuryazarlığının çok âlâ kademelere geldiğini, matematik okuryazarlığını güçlendirmeye çalıştıklarını lisana getiren Özer, öbür taraftan ana lisan ve yabancı lisanları öğrenmeyi kolaylaştıracak ve kalıcı kılacak, farklı metotlar ile güzel uygulamaları bir ortaya getirmek üzere İstanbul’da 16-18 Mayıs’ta üç gün sürecek Lisan Eğitiminde Güzel Uygulamalar: Hareket Araştırması Konferansı’nı düzenleyeceklerini bildirdi.

Bakan Özer, konferansın odağı olan Türkçe ve yabancı lisan eğitimine yönelik çalışmalara ait şu bilgileri verdi:

“Talim ve Terbiye Şurası Başkanlığınca organize edilen konferansta, branş öğretmenleri tarafından gerek Türkçenin yabancı lisan olarak öğrenilmesi gerekse öbür lisanların öğrenilmesi, kalıcı kılınması ve yalnızca lisanda okuryazarlık marifetinden çok öbür bilim kısımları ile de bağlı bir biçimde açılımlar sağlayacak âlâ örnekler sunulacaktır. Konferanstan çıkacak sonuçlara nazaran biz, lisan okuryazarlığı süreçlerimizi güzelleştirmek için inşallah farklı bulgularla, yeni açılımlarla yolumuza devam edeceğiz.”“PİLOT UYGULAMALAR TAMAMLANDI”

Türkçede 4 lisan yeterliliğinin ölçülmesine ve imtihan hazırlıklarına ait soru üzerine Özer, şunları kaydetti:

“Ülkemizde yalnızca okuduğunu anlamayı ölçen, yani tek bir lisan maharetini ölçme düzeneklerini faal kullanan bir eğitim sistemimiz var. Aslında İngilizceden bildiğimiz üzere milletlerarası kıymetlendirme sistemleri 4 lisan hünerini, yani okuduğunu manaya, yazma, konuşma ve dinleme hünerlerini ölçen, ona nazaran lisan maharetini uygunlaştıran bir yapıya sahip. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bu 4 lisan hünerini ölçen bir düzenek geliştirdik. Pilot uygulamaları tamamlandı. Kovid-19 sürecinden ötürü orta vermiştik. Artık onun son formu de inşallah bitmiş olacak. Hem Talim ve Terbiye Heyeti Başkanlığının İstanbul’da yapacağı lisan konferansı hem de 4 lisan marifetini ölçen pilot çalışmalardan aldığımız sonuçlarla önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren lisan eğitimini odağımıza alarak farklı düzeneklerle, öğretim malzemeleri ile güçlendirerek ve birebir vakitte ölçme kıymetlendirme sistemini de yine şekillendirerek inşallah daha düzgün noktaya taşıyacağız.”

LİSAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNE YÖNELİK 60 DÜZGÜN UYGULAMA BELİRLENDİ

Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Şurası Başkanlığı bünyesinde yürütülen ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı tarafından fonlanan Yabancı Lisan Eğitiminin Geliştirilmesi (YADEG) Projesi kapsamında, “Dil Eğitiminde Güzel Uygulamalar: Hareket Araştırması Konferansı” 16-18 Mayıs 2022’de İstanbul’da düzenlenecek.

Konferans ile 2021 yılı içerisinde Talim ve Terbiye Konseyi Başkanlığı tarafından Türkçeye kazandırılan Lisanlar için Avrupa Ortak Müracaat Metni Tamamlayıcı Cilt ile uyumlu tesirli lisan öğretim uygulamalarının yaygınlaştırılması ve bu doğrultuda geliştirilen eğitim içeriklerinin ülke çapında tüm lisan öğretmenleriyle paylaşılması amaçlanıyor.

Konferansa, lisan eğitimi alanında uzman davetli konuşmacılar, alanda yaptıkları güzel uygulamalarla fark yaratan öğretmenler ve bu alanda hazırladıkları sınıf projeleriyle öğrenciler katılacak. Konferans sunumları tercihe bağlı Türkçe yahut İngilizce olarak yapılacak.

Türkçenin yabancı lisan olarak öğretimi ile İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça lisanlarının yer aldığı en yeterli 60 uygulamanın sunumlarının yapılacağı konferansta, sunumlar Bakanlığın çevrim içi platformlarına da eklenerek tüm öğretmenlerin erişimine açılacak.

ÖĞRENCİLERİN LİSAN EĞİTİMİ ÇALIŞMALARINA YÖNELİK STANT

Konferansın en değerli paydaşlarından olan öğrenciler, lisan eğitimi alanında yaptıkları çalışmalara yönelik bir de poster standı düzenleyecek.

Bu stantta öğrenciler ve rehber öğretmenleri tarafından lisan eğitim ve öğretimine yönelik hazırlanmış çalışmaların poster sunumları gerçekleştirilecek.

Konferansa dair tüm gelişmeler, “http://dilegitimindeiyiuygulamalar.meb.gov.tr/” internet sitesinden takip edilebilecek.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.