DOLAR 18,6394 -0.01%
EURO 19,3298 0.4%
ALTIN 1.056,050,81
BITCOIN 3157002,67%
İstanbul
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

avdagiç’ten ‘küçük parselleri bütünleştirme’ önerisi: türkiye’nin tarımda önünü açacak
  • Haber Burada
  • Ekonomi
  • Borsa
  • Avdagiç’ten ‘küçük parselleri bütünleştirme’ önerisi: Türkiye’nin tarımda önünü açacak

Avdagiç’ten ‘küçük parselleri bütünleştirme’ önerisi: Türkiye’nin tarımda önünü açacak

ABONE OL
2 Mayıs 2022 13:00
avdagiç’ten ‘küçük parselleri bütünleştirme’ önerisi: türkiye’nin tarımda önünü açacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada, Türk iş dünyasının, global çapta yaşanan çalkantılı periyotta temkinli ve dikkatli bir süreç yönetmesi gerektiğini söyledi.

Güç ve emtia fiyatlarında geri dönüşü çok umut edilmeyen süratli yükselişin, kesin eserlere de etki ettiğini vurgulayan Avdagiç, “Bütün dünya yeni bir sarmalın içine girmiş durumda. Dünya Bankası’nın son açıkladığı raporda, enflasyonun çok daha uzun süreceği ve kalıcı olacağı uyarısı var. Hasebiyle Türkiye’nin önündeki en değerli meydan okuma, enflasyon oranlarını makul bir düzeye getirmek.” diye konuştu.

Bu süreçte iktisat yetkilileri birtakım önlemler alırken, iş dünyasının da bunu destekleyici ve katkı sağlayıcı rol üstlenmesi gerektiğini söz eden Avdagiç, şunları kaydetti:

“Nihai noktada da kaynakları kullanan tüm halkımızın seçici ve dikkatli olması gerek. Şayet kamu, iş dünyası ve halk olmak üzere 3 kesim de bu mevzuda şuurlu ve dikkatli davranırsa enflasyon oranlarını en azından birinci evrede dünyadaki düzeye çekme konusunda bir adım atabileceğimizi düşünüyoruz. Görünen o ki; enflasyon mayısta bir ölçü daha üst gelecek. Bizim beklentimiz hazirandan itibaren bir yatay seyre dönebileceği ve yılın son çeyreğine hakikat da iniş trendinin gündeme geleceği tarafında. Baktığımızda, Türkiye’de enflasyonu ortaya çıkaran ve tetikleyen ögelerin başında döviz kuru geliyor. Burada farklı bir yaklaşımla 20 Aralık 2021’den bu yana çeşitli araçlar devreye sokuldu ve belirli sonuçlar alındı. Bunun kalıcı ve daima olmasını sağlamak değerli.”

“TARIMDA, TEŞVİK POLİTİKALARIMIZI ÜRETİM BAZLI YAPMAMIZ LAZIM”

Şekib Avdagiç, tarladan sofraya kadar olan tedarik zincirinin çok yeterli irdelenmesi gerektiğini belirterek, “Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir periyotta, beklentileri öngörerek bir fiyatlama yapmak toplumda olumsuzluk uyandırır. Bu manada bedel zinciri içindeki herkesin üzerine düşeni yanlışsız ve efektif yapması, devletin de gerekli regülasyon ve teşvikleri devreye alarak son basamakta eserlerin tüketiciye kabul edilebilir bir fiyatla ulaşmasını sağlamak lazım.” dedi.

Burada kendilerini üzen birtakım yaklaşımlar olduğunu söz eden Avdagiç, şunları söyledi:

“Bazıları çıkıp ‘tarlada 1 lira manavda 10 lira’ diyor. Bu hem ticaretin temellerine ters bir yaklaşım hem de etik ve ahlaki değil. Ben size desem ki ‘Antalya’da bahçem var. Gidip oradan ne istiyorsanız sıfır bedelle toplayabilirsiniz.’ Oraya gideceksiniz, toplatacak, ambalajlatacak, taşımasını yaptıracak ve fire vermemeye çalışacaksınız. Eserin tarladan tüketiciye gelene kadar çeşitli kademeleri ve her bir basamağın maliyeti var. Burada paha zincirinin halkalarını oluşturan tüm kurumların üzerine düşeni yapması lazım. Dünya çapında besin arzı çok değerli ve stratejik bir hale geldi. Bu manada beklentimiz; Türkiye’nin üretmeyene ve tarlasını kapatana değil, net bir biçimde verimlilik temelli üretim yapana takviye vermesi… Tarımda, bütün teşvik politikalarımızı üretim bazlı yapmamız lazım. Olağan ki çok sıkı ve kapsamlı bir planlamaya da muhtaçlık var.”

Avdagiç, Türkiye’nin uygun bir besin ihracatçısı olsa da yıllık 11 milyar dolar civarında bir ithalat gerçekleştirdiğini, bunun makul bir düzeye çekilmesi gerektiğini söz etti.

Tahıl, bakliyat ve ayçiçeği üretiminin artırılarak Türkiye’nin muhtaçlığının karşılanması gerektiğini aktaran Avdagiç, “Tarımda gerekli planlamayı yapıp atıl duran alanları süratlice devreye almamız ve küçük parselleri bütünleştirici bir yaklaşımla ele almamız lazım. Teşviklerin 3-5 dönümden fazla daha büyük çaplı üretimler için belirlenmesi Türkiye’nin tarımda önünü açacaktır.” diye konuştu.

“DIŞ TİCARETTE KESİNLİKLE BİR İSTİKRARA ULAŞMALIYIZ”

İTO Lideri Avdagiç, Türkiye’nin bu yıl 50 milyar dolarlık öngörülemeyen bir ek güç maliyetiyle karşı karşıya kaldığını, başka taraftan Rusya-Ukrayna savaşının da ihracata olumsuz tesir ettiğini söyledi.

Bu iki ülkeden olağanda 12-13 milyon civarında bir turist geldiğine de işaret eden Avdagiç, gelecek devrin Türkiye için hem iç hem de dış konjonktür açısından kıymetli olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin 150-160 yıllık makus sorunu yenerek dış ticarette kesinlikle bir istikrara ulaşması gerektiğini vurgulayan Avdagiç, “Bu noktada hudut aşan elektronik ticaretin geliştirilmesi çok değerli. Öbür ülkelerde toplam ihracatın yüzde 10-12’sine kadar çıkmış durumda lakin bizde şimdi bu oran yüzde 1-2’ler civarında. Bunun yüzde 10’lara çıkması ihracatımıza 25-30 milyar dolarlık katkı sağlayacaktır.” sözlerini kullandı.

İhracatçıların daha âlâ bir performans sergilemesi açısından Eximbank kaynaklarının artırılmasının ehemmiyetine işaret eden Avdagiç, şöyle devam etti:

“Bu hususta kıymetli adımlar var ancak Türkiye’nin artan ihracat hacmi dikkate alındığında Eximbank limitlerinin artırılması ve bu limitlere ulaşımın kolaylaştırılması kıymetli bir amaç. Başka taraftan Türkiye’nin ortaya koyduğu yeni ekonomik paket var. Türkiye, çok uzun müddet dünyadaki genel eğilimlerin tersine enflasyonun üzerinde bir maliyetle dış kaynak sağladı. Bu sefer farklı bir model devreye aldık. Düşük faiz bu modelin yalnızca bir ayağı. Baktığımızda yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ekseninde bir süreç gündeme geldi. Bizim dış ticaret açığımızı kapatmak için daha çok yatırıma gereksinim var. Şu anda dış konjonktür prestijiyle Türkiye, yakın kaynaklardan tedarik manasında değerli bir noktaya geldi. Uzak Doğu yerine Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki kimi ülkelerden müşterilerimiz Türkiye’den mal almayı tercih eder hale geldi. Bunu karşılamak için kapasite kullanım oranımız arttı şu anda. Münasebetiyle Türkiye’nin yatırımcıların gereksinimini karşılayacak halde finansman sağlayabilmesi ve süratli bir halde üretimini artırması önümüzü açacaktır.”

“ÜYELERİMİZE KALİTELİ VE KOLAY ULAŞILABİLİR BİR İTO SUNMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Şekib Avdagiç, İTO’nun eğitim alanındaki çalışmalarına değinirken, 40’tan fazla okul yapıp Ulusal Eğitim Bakanlığına devrettiklerini, son devirde ise mesleksel ve teknik liselerin teknoloji, araç-gereç ve makine üzere muhtaçlıklarını karşılamaya tartı verdiklerini söyledi.

Amaçlarının 5-6 yılık süreçte İstanbul’daki tüm teknik ve meslek liselerinde hamilik sistemini geliştirmek olduğunu aktaran Avdagiç, öteki taraftan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde de çeşitli projeleri devreye aldıklarını, iş dünyasının yazılımcı gereksinimini karşılamaya katkı verecek çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Avdagiç, İTO’nun bu yılın ekim ve kasım aylarında yapılması beklenen başkanlık seçimleri hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

“Göreve geldiğimiz arkadaşlar ve bizi destekleyen kurum ve kuruluşlarla istişarelerimiz sonucunda bir kere daha aday olmaya karar verdik. Tekrar misyon yapma imkanı bulursak projelerimize devam edeceğiz. Start-up’larla ilgili 20 bin metrekarelik yeni bir merkez inşa ediyoruz. Ticaret müzesi projemizin binası hazırlanıyor. Yeni bir konferans salonumuz ve İstanbul’la ilgili ekonomik ve toplumsal araştırmalar yapacak merkezimiz devreye girecek. Burada az eserler kütüphanemizi de devreye sokacağız. Kitap İstanbul projemizi geliştirecek ve yayınlarımızı daha fazla bireyle buluşturacağız. İTO’nun kurulduğu günden bu yana yayımladığı tüm gazete ve mecmuaları erişime açacağız. Üniversitemizle ilgili savlı amaçlarımız var.

Teknoparkımızı büyüteceğiz. Fuar merkezimizi de tam yeniledik ve herkesin fuar yapacağı bir sistem kurduk. Fuar merkezi için yeni yer ve arazi arayışımız devam ediyor. Dijital dönüşüm projemizin de yüzde 90’ını tamamladık ve üyelerimizin uzaktan süreçlerini yapabileceği bir noktaya yanlışsız ilerliyoruz. İnşallah 670 bin üyemize daha kaliteli, nitelikli, kolay ulaşılabilir bir İTO sunmaya çalışacağız.”

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.